اخبار مهم
Home / اخبار محیط زیست و گردشگری / گونه با ارزش گربه جنگلی برای نخستین بار در منطقه شکار ممنوع چنگ الماس بیجار مشاهده شد
n82663249-71866003.jpg

گونه با ارزش گربه جنگلی برای نخستین بار در منطقه شکار ممنوع چنگ الماس بیجار مشاهده شد

به گزارش پارس تمپ به نقل از زیست بوم:

زیست بوم- محیط زیست: حیدر ویسی اظهار کرد: یکی از اساتید و دوستداران محیط زیست توانسته از نمایی نزدیک از این گونه با ارزش تصویربرداری کند تا حضور این گربه سان را در منطقه شکار ممنوع ثبت شود.
وی افزود: حضور و زیست گربه جنگلی در این منطقه خبر خوبی برای دوستداران محیط زیست است و نشان می دهد که این منطقه امنیت و شرایط مطلوب برای زیست و حضور این گونه با ارزش را دارد.
ویسی تاکید کرد: محیط بانان این اداره کل چند سال قبل نیز در پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی زریبار مریوان موفق به مشاهده گربه جنگلی شده بودند.
به گفته وی، از ۱۰ گونه گربه سانان در ایران چهار گونه از جمله گربه جنگلی، گربه وحشی، گربه سیاه گوش و پلنگ در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان کردستان زیست می کنند.
**
گربهٔ وحشی یا گربهٔ دشتی نام علمی: Felis silvestris عضوی از خانوادهٔ گربه ‌سانان است که در غرب آسیا و قسمت‌هایی از اروپا و آفریقا زندگی می‌کند.
گربه وحشی از پستانداران و پرندگان کوچک تغذیه می‌کند و در محیط‌های مختلفی از جمله مراتع بی‌ درخت تا جنگل‌های انبوه توانایی زندگی دارد.
این گونه که ۶۰ تا ۹۵ سانتیمتر طول و پنج تا هشت کیلوگرم وزن دارد در حدود ۱۴ سال عمر می کند و نیای گربه‌های اهلی است.
**
منطقه شکار ممنوع ‘چنگ الماس’ بیجار با ۱۰ هزار و ۴۳۸ هکتار مساحت در ۵۰ کیلومتری شرق بیجار و در حاشیه سد تلوار همدان واقع شده و یکی از زیستگاه های قوچ و میش در این منطقه به شمار می رود.

سایت خبری محیط زیست پارس تمپ