اخبار مهم
Home / اخبار محیط زیست و گردشگری / همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ گزارش تصویری
38737_416.jpg

همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ گزارش تصویری

به گزارش پارس تمپ به نقل از زیست بوم:

زیست بوم: مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان حفاظت محیط زیست عصر امروز (۲۳ مرداد ماه) با حضور اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس جمهور، ولی‌الله سیف – رئیس کل بانک مرکزی، مدیران و کارشناسان محیط زیست و جمعی از فعالان این حوزه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد و طی آن عیسی کلانتری از امروز فعالیت خود را به عنوان رییس جدید سازمان حفاظت محیط زیست آغاز کرد.
آنچه می خوانید گزارش زیست بوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست است:

ابتکار در مراسم تودیع از سازمان محیط زیست: دولت یازدهم به حق دولت محیط‌ زیست بود/ بهبود وضع تالاب‌ها، مهمترین دستاورد سازمان محیط زیست طی چهار سال گذشته


معصومه ابتکار که در دولت دوازدهم به سمت معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شده است -در این مراسم اظهار کرد: در چهار سال گذشته ۱۰۰ هزار مورد درخواست بهره برداری و استقرار صنایع و معادن و اجرای پروژه‌های مختلف اقتصادی، توسعه‌ای داشتیم که سعی کردیم به‌طور قانونمند و با رویکرد مثبت تقاضاها را مورد ارزیابی زیست محیطی قرار دهیم.
وی با بیان اینکه اطمینان می‌دهم در چهار سال گذشته هیچ طرحی بدون انجام ارزیابی زیست محیطی اجرا نشد،گفت: از ۱۰۰ هزار تقاضای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد آنها مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را گرفتند. این سازمان بر اساس قانون به به ۱۰ تا ۱۵ درصد طرح‌ها «نه» گفت.
ابتکار تاکید کرد: اگر به ساخت یک رستوران در بستر رودخانه ،به تاسیس یک صنعت روی سفره آب شهری و به استحصال معدن  داخل اثر طبیعی ملی «نه» می‌گوییم، این تصمیم بر اساس قانون است.
رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: اگر می‌خواهیم وضعیت شکننده و وخیم محیط زیست ایران را تغییر دهیم باید بتوانیم به برخی تقاضاها «نه» بگوییم و در برابر آن‌ها مقاومت کنیم. برخی در این دوره اعلام می‌کردند که محیط زیست، محیط ایست است ولی من می‌گویم اگر کنترل و مدیریت در اجرای طرح‌های توسعه‌ای صورت نگیرد محیط زیست به «محیط نیست» تبدیل می‌شود.
ابتکار با تاکید بر اینکه در جاهایی بر اساس قانون و مقررات به برخی طرح‌ها «نه» گفتیم، اظهار کرد: همه این مخالفت‌ها برای تنظیم توسعه کشور بود اما ما به همان ۸۵ درصد طرح‌هایی که مجوز دادیم اعم از صنایع و معادن افتخار می‌کنیم. این افتخار سازمان محیط زیست در دولت یازدهم است که توانست در قانون معادن آئین‌نامه زیست محیطی را که قبلا حذف شده بود لحاظ کند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هیچ مشکلی با رشد و اقتصاد سبز ندارد، گفت: ایران بحران‌های جدی در حوزه محیط زیست دارد که باید با گسترش فرهنگ مشارکت و همکاری مردم به سمت رفع معضلات حرکت کند.
ابتکار تاکید کرد: برنامه آقای کلانتری در سازمان حفاظت محیط زیست ادامه برنامه این سازمان در دولت یازدهم خواهد بود.
وی اظهار کرد: محیط زیست ایران بسیار بهتر از سال ۹۲ است. با اینکه آسیب‌های بسیاری هم من و هم خانواده‌ام از جراحت‌ها و بی‌انصافی‌های برخی افراد دیدیم ولی همه آنها از بین رفته و برای من خاطره و تجربه‌های خوبی از حضورم در سازمان محیط زیست باقی مانده است.
به گزارش ایسنا، معاون رئیس جمهور ضمن تشکر از مقام معظم رهبری اظهار کرد: سخنرانی مقام معظم رهبری در اسفند سال ۹۳ و ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست پشتوانه‌ای برای حرکت سازمان محیط زیست در دولت یازدهم ایجاد کرده است.
ابتکار با اشاره به حمایت‌های جدی آیت الله هاشمی رفسنجانی از سازمان محیط زیست گفت: ایشان تمام حمایت خود را در حفظ محیط زیست و سیاستگذاری‌های دقیق در این حوزه به خرج دادند و حمایت‌های ایشان مقدمه بسیاری از تحولات بارز در حوزه محیط زیست شد.
ابتکار با تاکید بر اینکه دولت یازدهم به حق دولت محیط زیستی نامگذاری شده است، افزود: روحانی حمایت جدی از محیط زیست در دولت یازدهم داشتند و حتی با وجود گروه‌ها و اشخاص مداخله گر در کار سازمان محیط زیست، کاری کردند که این سازمان بتواند با موفقیت گام‌های مهمی بردارد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری در تعیین لوایح، آئین‌نامه‌ها و مصوبات عدیده زیست محیطی نقش مهمی در دولت یازدهم داشتند.
ابتکار در ادامه اظهار کرد: تشکر ویژه‌ای از سید محمد خاتمی دارم که همواره کمک‌های بسیاری برای پیشبرد اهداف و کارهای من داشتند.
وی ضمن تشکر از محیط بانان، یاد ۱۱۹ شهید محیط بان را پاس داشت و گفت: در دوره خدمت من در سازمان محیط زیست در دولت یازدهم سه محیط بان به شهادت رسیدند که یاد و خاطره آنها را پاس می‌دارم.
ابتکار در ادامه با قدردانی از مدیران، کارشناسان و معاونان خود نیز، اظهار کرد: من در این دوره همکاران سخت کوشی داشتم که مجبور بودند ساعت‌های بسیاری کار کنند. همچنین از معاونانی بهره مند بودم که بسیاری از امور را میدان داری کرده و در مقابل بسیاری از مشکلات ایستادگی کردند تا محیط زیست به نقطه اعتدال برسد.
رئیس سابق سازمان محیط زیست تاکید کرد: خدا را شاکرم که امروز در بسیاری از شهرهای کشور هوا سالم‌تر است و شهروندان ایرانی هوای بهتری تنفس می‌کنند.
وی اظهار کرد: خوشحالم که با وجود مخالفت‌ها با طرح ممنوعیت شکار توانستیم با ایجاد طرح قرق اختصاصی، مدیریت و پرورش حیات وحش را راه‌اندازی کنیم.
ابتکار با بیان اینکه تشکل‌های مردم نهاد محیط زیست در این دوره بسیار تقویت شدند گفت: در دولت یازدهم تشکل‌های مردم نهاد را باور کردیم و آنها همیشه در کنار ما برای حفظ محیط زیست بودند. همواره از انتقادات آنها استفاده کردیم. در دولت یازدهم شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست ایران ایجاد شد که این شبکه کمک حال سازمان حفاظت محیط زیست در دولت دوازدهم نیز خواهد بود.
به گزارش ایسنا، ابتکار ضمن تشکر از حضور هنرمندان در عرصه حفظ محیط زیست کشور گفت: در این دوره با همت هنرمندان جشنواره فیلم سبز در اشل بین‌المللی برگزار شد، همچنین در این دوره علاوه بر اینکه تصویر یوز بر پیراهن ملی پوشان فوتبال ایران نقش بست تعداد زیادی از ورزشکاران سفیر محیط زیست شدند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه‌ها در دولت یازدهم همکاری خوبی با سازمان محیط زیست داشتند اظهار کرد: در شرایط حاضر دو واحد درسی اختیاری محیط زیست در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. همچنین اولین کتاب درسی انسان و محیط زیست برای مقطع یازدهم در مهر ماه امسال توسط کلانتری، رییس جدید سازمان محیط زیست رونمایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه دستاوردهای سازمان محیط زیست در دو دوره دو ساله و چهارساله منتشر شده است گفت: سازمان محیط زیست طی چهار سال گذشته دستاوردهای مهمی داشته است که بهبود وضعیت تالاب‌ها از مهمترین آنها به شمار می‌آید. احیای دریاچه ارومیه، هورالعظیم و هامون با مشارکت مردم اتفاق مهمی است.
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
ابتکار با اشاره به اینکه در بخش صنعت گام‌های مهم در زمینه سبز شدن اقتصاد ملی برداشته شده است، تصریح کرد: مشاغل سبز با همکاری وزارت رفاه تعریف شد که امیدواریم در دولت دوازدهم استمرار یابد.
ابتکار در ادامه با اشاره به دستاوردهای سازمان محیط زیست در حوزه بین‌الملل اظهار کرد: ۲۰ تفاهم‌نامه بین‌المللی و منطقه‌ای دو جانبه و چند جانبه داشتیم. همچنین ۷۰ دوره توان افزایی با کمترین هزینه برای محیط بانان برگزار شد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست در پایان اظهار کرد: به طور کلی پایه گذاری اساسی و خوبی در دولت یازدهم در حوزه محیط زیست صورت گرفته است. امیدواریم سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم در پیمودن این مسیر موفق عمل کند.
جهانگیری در مراسم تودیع و تکریم ابتکار و معارفه کلانتری: محیط زیست مسئله عاجل ایران و اولویت دولت دوازدهم خواهد بود/ بايد ميان توسعه و حفاظت از محيط زيست تعادل برقرار كنيم 
معاون اول رئیس جمهور با اذعان به اینکه محیط زیست مسئله عاجل ایران است و یک مسئله فانتزی نیست گفت امیدواریم در دولت دوازدهم توسعه کشور پیش برود و با مانع روبرو نشود.
دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (دوشنبه) در آيين تكريم و معارفه معاون رييس جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به فرصت فراهم شده براي تبادل نظر ميان وزراي پيشنهادي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي،‌ اظهار داشت: اين روزها فرصت خوبي مهيا شده تا وزراي پيشنهادي با اعضاي فراكسيون هاي مجلس گفتگو كنند و از فردا صبح ادامه اين برنامه در صحن علني مجلس دنبال خواهد شد و در اين مدت فرصتي فراهم مي شود كه مردم تا حدي در جريان مسائل كشور قرار گيرند و اميدوارم با مطرح شدن مسائل كشور همدلي براي حل مشكلات كشور ميان دولت و مردم افزايش پيدا كند.
معاون اول رييس جمهور اعتماد گسترده مردم را مهمترين سرمايه دولت يازدهم و دوازدهم برشمرد و خاطر نشان كرد: اعتماد گسترده مردم نسبت به دولت و رييس جمهور بزرگترين سرمايه اجتماعي است و بايد تلاش كنيم كه به مطالبات و نيازهاي مردم جامه عمل بپوشانيم.
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
وي در ادامه دكتر ابتكار رييس سابق سازمان حفاظت محيط زيست را از مديران شجاع، برجسته و مجرب كشور دانست و گفت: خانم دكتر ابتكار حتي در سطح بين المللي نيز به عنوان مديري توانمند در حوزه محيط زيست مطرح است و چهره اي دانشگاهي است كه توانست در دستگاه اجرايي به خوبي عمل كند و علاوه بر اين ايشان يك زن مسلمان توانمند است كه در حوزه مسئوليت خود درخشيد و موفق شد موضوع محيط زيست را در كشور به موضوع اصلي جامعه تبديل كند.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به اينكه مسائل زيست محيطي پيچيدگي ها و ذينفعان فراواني دارد، تصريح كرد: دولت، صنعتگران و توليد كنندگان هر كدام بايد به نحوي رضايتشان فراهم شود و در اين ميان مطالبات مردم در خصوص آب و هواي سالم نيز بايد مورد توجه قرار گيرد كه توجه به همه اين مسائل در كنار يكديگر از پيچيدگي هاي مسائل زيست محيطي است.
معاون اول رييس جمهور همچنين با گراميداشت ياد مرحوم دكتر ابتكار پدر خانم ابتكار،‌ گفت: نام خانواده ابتكار در محيط زيست ايران ماندگار است و اميدوارم كه اين ماندگاري همواره پابرجا باشد.
وي با اشاره به مسئوليت جديد دكتر ابتكار بعنوان معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، گفت: توجه به حقوق و مطالبات زنان كه نيمي از جامعه هستند موضوعي پراهميت است كه اميدوارم خانم دكتر ابتكار در اين مسئوليت نيز عملكرد مطلوبي داشته باشد.
دكتر جهانگيري با اشاره به سوابق دكتر عيسي كلانتري رييس جديد سازمان حفاظت محيط زيست، وي را شخصيتي علمي با سابقه اي روشن توصيف كرد و گفت: دكتر كلانتري از مديران با سابقه كشور است كه از تجربه بسيار ارزشمندي در حوزه مسائل و مديريت كلان كشور برخوردار است.
معاون اول رييس جمهور با يادآوري نخستين مصوبه دولت يازدهم كه در خصوص محيط زيست و احياي درياچه اروميه بود، گفت: ستاد احياي درياچه اروميه با پيگيري هاي جدي دكتر كلانتري توانست بخش زيادي از دغدغه ها در خصوص اين درياچه را از بين ببرد البته ما همچنان نيازمند كارهاي جدي براي احياي درياچه اروميه و جلوگيري از خشك شدن تالاب ها هستيم.
وي با بيان اينكه در ابتداي دولت يازدهم كلان شهرهاي كشور با ده ها مسئله زيست محيطي مواجه بودند، اظهار داشت: يكي از اين مسائل مصرف بنزين ناسالم بود و آلودگي هوا، مشكل ريزگردها، منابع آب و خشك شدن تالاب ها ديگر مسائل زيست محيطي كشور بود و دولت را به اين باور رساند كه بايد براي مسائل زيست محيطي اقدامات جدي انجام دهد و به همين خاطر دولت به دولت محيط زيست معروف شد.
دكتر جهانگيري افزود: امروز تهديداتي جدي پيش روي ما است و بايد بدانيم كه در كنار اين تهديدات،‌ فرصت هاي فراواني نيز وجود دارد و ما بايد در جهت بن بست شكني و يافتن راهكارهايي براي حل مسائل گام برداريم.
معاون اول رييس جمهور مسائل زيست محيطي را از مهمترين مسائل در سطح منطقه و جهان برشمرد و گفت: مسائل زيست محيطي در يك منطقه، فقط به همان منطقه محدود نمي شود و آسيب هاي ناشي از آن به مناطق ديگر نيز تسري پيدا مي كند به همين دليل است كه مسائل زيست محيطي تبديل به موضوعي جهاني شده است و كنار كشيدن رييس جمهور آمريكا از توافق پاريس باعث بي آبرويي و بي اعتباري او شد چرا كه مگر مي شود آمريكا كه بيشترين سهم را در آلودگي محيط زيست داشته، حالا خود را كنار بكشد.
وي با بيان اينكه ايران كشوري در حال توسعه است و هنوز تا صنعتي شدن فاصله فراوان داريم، گفت: منظور از توسعه اي كه به دنبال آن هستيم توسعه پايدار و متوازن است به گونه اي كه همه كشور از منافع آن بهره مند شوند نه توسعه اي كه امروز و فرداي كشور را به خطر بيندازد. ما مي خواهيم جنگل، طبيعت و رودخانه ها حفظ شوند و در عين حال در مسير توسعه نيز حركت كنيم.
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد تصويري واقعي از محيط زيست كشور به مردم ارائه شود، گفت: محيط زيست بايد براي همگان موضوع اصلي باشد و همگاني شدن اين موضوع براي دولت بسيار مفيد است.
معاون اول رييس جمهور افزود: ما با بحران آب، آلودگي هواي كلان شهرها و تهديداتي نظير ريزگردها و خشك شدن تالاب ها روبرو هستيم و بايد دست به كار شويم تا براي حل مسائل اصلي كشور راهكار پيدا كنيم.
وي با اشاره به نظر سنجي اخير از مردم براي مشخص كردن ۱۰ اولويت اصلي كشور خاطر نشان كرد: مردم در نظرات خود مسائل هسته اي، بيكاري و موضوع انتخابات را مطرح كرده بودند اما در اكثر نظرات ۴ موضوع از ۱۰ موضوع اصلي كشور، محيط زيست اعلام شده بود و با اينكه تصور مي شد مسائلي نظير خشكسالي و مسائل زيست محيطي فقط در برخي نقاط كشور مورد توجه است اما در اين نظرسنجي شاهد آن بوديم كه همه مردم به مسائل زيست محيطي توجه فراوان دارند و اميدوارم دولت دوازدهم با عزمي جدي تر طرح هايي كه در دولت يازدهم آغاز شد را تكميل كند.
دكتر جهانگيري تاكيد كرد: نه گفتن محيط زيست در برابر اجراي برخي پروژه ها و طرح ها، مانع توسعه نيست بلكه محيط زيست مي خواهد اجراي پروژه ها از طريق صحيح و بر اساس استانداردهاي زيست محيطي انجام شود تا هم بتوانيم به توسعه پايدار برسيم و هم از آسيب رسيدن به محيط زيست جلوگيري كنيم.

کلانتری در مراسم معارفه : بحران‌های محیط زیست نتیجه سیاست‌های غلط دهه ۶۰ است/«آب» بزرگترین مشکل کشور/ سیاست ما محیط زیست توسعه متوازن و پایدار است
معاون رئیس جمهور و رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فاجعه امروز محیط زیست کشور «آب» است گفت: گرفتاری‌های امروز محیط زیست نتیجه سیاست‌های احساسی دهه ۶۰ و ۷۰ است.
عیسی کلانتری عصر امروز در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست که عصر امروز (دوشنبه ۲۳ مرداد ماه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد،  گفت: نتایج سیاست‌ها و عمل دهه ۶۰ و ۷۰ را امروز می‌بینیم. در دوره‌ای به خاطر تولید چند تُن گندم اضافی منابع آب و خاک از بین رفت. در حقیقت با سیاست‌های احساساتی، منابع پایدار محیط زیست را از دست دادیم و امروز دچار گرفتاری‌های متعدد در این حوزه هستیم.
وی تاکید کرد: در دهه ۶۰  و ۷۰ رفتارهای احساسی جایگزین رفتارهای منطقی شد و شور و شوق انقلابی برای تولید بیشتر، رفع نیاز از خارج و استقلال کوتاه مدت باعث ایجاد آسیب‌هایی به منابع آب و خاک کشور شد.
 
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در سیاست‌های تولیدی گذشته، درازمدت و آثار سیاست‌های تولیدی بر منابع زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفته بود ادامه داد: امروز بزرگترین مشکل و مسئله کشور ما آب است.
 
کلانتری با تاکید بر اینکه مشکلات مربوط به آلودگی هوا قابل حل است ولی مسائل مربوط به آب به راحتی قابل جبران نیست افزود: فاجعه کشور ما در آب است و گرفتاری اصلی محیط زیست کشور در منابع آبی است. جنگل‌های زاگرس حتی در دوره یخبندان از بین نرفته بودند ولی امروز در آتش بیماری می‌سوزند.
 
رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: زمانی ۷۰ میلیون واحد دامی داشتیم و می‌گفتیم این تعداد دام خارج از ظرفیت مراتع است. امروز تعداد واحدهای دامی به ۱۲۰ میلیون رسیده است. زمانی برای تولید ۱۲۰ هزار تُن گوشت دامداران را مورد حمایت جدی قرار می‌دادیم. تولید ۱۲۰ هزار تُن گوشت فرسایش خاک بسیاری برای کشور ایجاد کرد و تولید ۱۲۰ هزار تن گوشت را با یک میلیارد تن خاک  به طور سالانه عوض کردیم.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: وضعیت محیط زیست امروز کشور را نمی‌توان به گردن دوره پهلوی انداخت چرا که این اتفاقات بعد از انقلاب رخ داده است. حتی اگر حاکمیت و دولت خواهان تغییر و اصلاح وضعیت محیط زیست هم باشند، تنها بخشی قابل جبران و بخشی غیر قابل جبران است.
 
وی گفت: در دهه ۶۰، ۶۸ میلیارد متر مکعب میزان مصرف آب بود ولی امروز این میزان به ۹۷ میلیارد متر مکعب رسیده است. ۱۱۰ درصد آب تجدیدپذیر در کشور ما مصرف می‌شود این در حالیست که موسسات بین‌المللی اجازه مصرف بالای ۴۰ درصد آب تجدیدپذیر را نمی‌دهد.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به از بین رفتن تالاب‌ها در سال‌های گذشته اظهار کرد: مهار کردن سیلاب‌ها از طریق ایجاد سدها باعث از بین رفتن دریاچه‌ها و تالاب‌ها شده است،‌ چون این اکوسیستم‌های آبی با سیلاب‌ها زنده هستند.
 
کلانتری تاکید کرد: امروز به دلیل سیاست‌های غلط در دهه ۶۰ و ۷۰ هزینه‌های ۱۰۰ برابری پرداخت می‌کنیم. اگرچه جبران برخی مسائل زیست محیطی مثل آلودگی هوا امکانپذیر است ولی برگرداندن آب و خاک به طور ۱۰۰ درصد ممکن نیست.
 
رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه وضعیت محیط زیست کشور را یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تغییر دهد، گفت: من به تنهایی نمی‌توانم شرایط محیط زیست را به سمت بهبودی ببرم بنابراین مردم و دولت باید به داد سازمان حفاظت محیط زیست برسند. این سازمان باید ۱۶۴ میلیون هکتار از عرصه‌های محیط زیست را حفظ و حراست کند. بنابراین همه باید به کمک محیط زیست بیایند.
 
کلانتری در پایان اظهار کرد: امیدواریم با کمک خانم ابتکار که سمبل حفظ محیط زیست در عرصه جهانی هستند، وضعیت محیط زیست کشور را به سمت بهبود سوق دهیم.
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
همه آنچه در تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری گذشت+ تصاویر
عکاس:حسن محمد طالبی – ولی اله ثقفی

سایت خبری محیط زیست پارس تمپ